Zelená škola

Informácie o eko programe

Zelená škola je najväčší medzinárodný certifikačno-vzdelávací program pre školy, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Eco-Schools. Program Zelená škola od roku 2004 pomáha aj slovenským školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi.  Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu. t.j. pomáhajú znížiť celkový vplyv školy na životné prostredie.

Hlavným cieľom programu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny, ktorá povedie k  zdravšej, „zelenšej“ a aktívnejšej škole i spoločnosti.

Proces Zelenej školy je prioritne zameraný na ľudí, nie na úlohy. Zahŕňa celú školu spolu s členmi miestnej komunity a aktivuje ich participáciu – spoluúčasť na rozhodovaní a riešení vybraných problémov. Podporuje tímovú prácu a pomáha vytvárať spoločnú víziu školy, ktorá rešpektuje a prakticky chráni životné prostredie.

Zelená škola pomáha rozvíjať tieto zručnosti:

• schopnosť riešiť reálne potreby svojej školy a okolia;
  • spolupracovať v tíme, ale vedieť konať aj samostatne;
  • kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor;
  • byť tvoriví, aktívni a zvedaví;
  • prijať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia.

Metodológia programu

V programe Zelená škola sa uplatňuje praktická metodika 7 krokov, ktorá bola pre školy vypracovaná podľa systémov environmentálneho riadenia:

1. Kolégium Zelenej školy –  akčná skupina programu na škole
  2. Environmentálny auditanalýza súčasného stavu školy,  ktorá je podkladom pre systematické plánovanie
  3. Environmentálny akčný plán – plán práce ako znížiť vplyv školy na životné prostredie rozpracovaný na čiastkové ciele a aktivity
  4. Monitoring a hodnotenie – priebežné sledovanie plnenia aktivít z akčného plánu
  5. Pro-environmentálna výučba – prenesenie tém týkajúcich sa životného prostredia do vyučovania zaujímavou formou
  6. Informovanie a spolupráca – o aktivitách na škole sa informuje širšia verejnosť
  7. Eko-kódex školy – žiakmi umelecky znázornené  hodnoty a profilácia  školy

Zelená škola je inšpiráciou, motiváciou a prostriedkom, ktorý pomáha prirodzene prenášať teoretické vedomosti o zodpovednom prístupe k nášmu životnému prostrediu do každodenného života. Tie potom môžu byť reálnym príkladom nielen pre školskú komunitu, ale tiež pre širokú verejnosť.

V školskom roku 2018/2019 sa  aj naša škola zapojila do programu ZELENÁ ŠKOLA a pokúsime sa získať certifikát Zelenej školy a tým sa zaradiť medzi stovky škôl na Slovensku, ktorým sa to už podarilo.
Táto cesta bude neľahká a musíme k nej prekonať 7 dlhých krokov, ale veríme, že spoločným úsilím pedagógov, nepedagogických pracovníkov, rodičov a hlavne našich žiakov sa nám podarí presvedčiť, že nám nie je príroda ľahostajná a že nám na budúcnosti našej prírody záleží.

V školskom roku 2020/21 naša škola získala certifikát Zelenej školy. Na škole bola absolvovaná hodnotiaca návšteva.

• Základná škola , Jovsa 242
    Jovsa 242