Profil školy

Základná škola Jovsa začala písať svoju históriu 1.9.1961 v novej školskej budove. Škola mala pri svojom vzniku 11 tried, navštevovalo ju 262 žiakov. Od školského roka 1981/1982 bola do prevádzky daná školská jedáleň. Dnes táto plneorganizovaná škola patrí ku školám, ktoré sú situované v blízkosti krásnej prírody Vihorlatských vrchov.

Základná škola Jovsa je školou, ktorá sústreďuje žiakov z týchto obcí:

• Jovsa,
  • Kusín,
  • Poruba pod Vihorlatom,
  • Hnojne
  • Vyšná Rybnica,
  • Vyšné Remety,
  • Remetské Hámre.

Počet žiakov kolíše okolo111, počet tried je v tomto školskom roku 9 - na 1. stupni 4 , na 2. stupni 5. Počet učiteľov je 13, počet nepedagogických zamestnancov je 5.

Na výučbu i zaujmovú činnosť sú k dispozícii:

• veľký školský areál, trávnate plochy, športové ihriska, atletická dráha,
  • odborné učebne: informatiky, chémie, fyziky, hudobnej výchovy, výtvarnej výchovy,
  • školská knižnica.

Naša škola deťom ponúka:

• Vyučovanie anglického jazyka od 1.ročníka, ruského jazyka od 7.ročníka.
  • Práca s počítačmi – informatická výchova, interaktívne tabule, jazykové laboratórium na výučbu  jazykov.
  • Projektové vyučovanie a mimoškolské projekty : Naša škola realizuje projekt – Premena tradičnej školy na modernú s názvom „ Inovácia vzdelávania za podpory informačných technológií na Základnej škole v Jovse“. Cieľom  projektu je posilniť u žiakov ZŠ rozvoj kľúčových kompetencií a zručností potrebných pre ďalšie stupne vzdelávania a potreby vedomostnej spoločnosti. Aplikovať nové metódy a prostriedky v praxi za pomocou rozvoja IKT na škole. Pripraviť ped. zamestnancov na získanie a rozvoj kompetencií potrebných na premenu tradičnej školy na modernú. Nenávratný finančný príspevok sme získali v sume 121 130 Eur.
  • Umenie zblízka ( galéria mesta Bratislavy),Panáčik pre...,Lopta pre Afriku, Aktívne globálne školy 1.- klimatické zmeny, ľudské práva, spravodlivý obchod , Aktívne globálne školy 2 – spoločne, zodpovedne, spravodlivo, Envirootázniky, Hodina deťom, Naša obec, Boj proti drogám, Objavme doma divy sveta, Energia v doprave, Expert, Tak – Tik, Prekročme prach času, Pomôž dieťaťu z Afganistanu vrátiť sa do školy!, Zelená škola, Botakiniáda, Edulab, Kozmix, Edunet2 a ďalšie.
  • Práca v krúžkoch rôzneho  zamerania / Poznaj a chráň, Čitateľský, Spoznávame región, Tvoríme s legom, Informatika hravo, Vševedko, Slovenčina hravo, Matematický.
  • Možnosť realizácie sa na rôznych akciách a podujatiach v čase vyučovania a mimo vyučovania:
    • kultúrno-spoločenské: akadémie /vystúpenia žiakov/, školský ples, imatrikulácia prvákov, besedy so starými rodičmi, dôchodcami a staršími ľuďmi, tematicky zamerané MDD, večierky a posedenia, Kreslo pre hosťa, rozhlasové relácie k významným dňom a výročiam,
    • športovo- turistické: olympiády, stolný tenis, loptové hry a súťaže, zábavné preteky, mladý zdravotník, mladý hasič, turistické vychádzky,
    • ochrana prírody a životného prostredia: čistenie potoka, studničiek, zveľaďovanie areálu školy, obce, separovaný odpad, Čistý les, Deň Zeme.....
    • súťaže a kvízy s rôznym zameraním

Úspechy školy:

• Ocenenia v rámci Slovenska: Domovina moja – 1., 4., 7.a 10 miesto. Svet lesa- 3.miesto v kat. 1.-4. roč. Záhradka, akú by som chcel mať- diplom. Vysnívaná záhrada -2.miesto ( spoločnosť Husqvarna) - záhr.technika v hodnote 800 €. Projekty na pomoc deťom v rozvojových krajinách - 4 - krát najvyššie ocenenie v rámci Slovenska a 1.miesto vo výtvarnej súťaži Panáčik pre Afganistan. 2 x 1. miesto v lit.-výtvarnej tvorbe – Tajuplné príbehy z našej obce, Vitaj vo svete fantázie. Envirootázniky – pochvalné listy . Biblia očami detí – 1.,1., 2.,2., 3. miesto v dvoch kategóriách , 2x cena poroty. Hviezdoslavov Kubín.
  • Ocenenie v rámci kraja: výtvarná súťaž Biblia očami detí ocenené práce 1.až 3. miesto vo všetkých kategóriách,1.miesto v biblickej súťaži kat. A., Slávik 2022.
  • Ocenenia v rámci okresu, obvodu: Hľadám svoje miesto relaxačno-rekreačný pobyt, olympiáda, Šport nás spája, olympiády z geografie, dejepisu, slovenského jazyka, spevácke súťaže, Slávik Slovenska, Ej Zalužicki poľo, výtvarná súťaž Fugova domovina, biblická olympiáda 2 - krát 3. Miesto, Krásy Zemplína v tvorbe Moussona očami detí-1.miesto v kat.  5.-9.roč. ,Mladý zdravotník 1.,2.miesto.

Informačný bulletin

• Základná škola , Jovsa 242