Aktivity
Stretnutie kolégia a oboznámenie s programom Zelenej školy
Všetci členovia kolégia boli oboznámení s programom a metodikou Zelenej školy prostredníctvom koordinátorky. Spoločne sme prediskutovali jednotlivé témy a nakoniec sme si vybrali prioritnú tému na dvojročné certifikačné obdobie, ktorou je Zeleň a ochrana prírody a v rámci tejto témy sme vykonali environmentálny audit.
Európsky týždeň mobility
V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do environmentálneho programu Zelená škola a preto sme sa rozhodli podporiť projekt Európsky týždeň mobility ,ktorý prebiehal od 16.9 do 22.9. 2018. Počas celého týždňa prebiehali na škole rôzne aktivity ako rozhlasová relácia , v ktorej sme sa dozvedeli o znečisťovaní ovzdušia dopravou, o tom aké to má následky na svet okolo nás a o spôsoboch ako môžeme aj my prispieť k zlepšeniu situácie. Žiaci prvého stupňa si pripravili výtvarné práce na tému Doprava a ja , žiaci druhého stupňa si v rámci predmetu environmentálna výchova preverili svoje vedomosti v teste z dopravnej výchovy a odprezentovali svoje projekty k danej problematike týkajúcej sa dopravy a životného prostredia. Vyvrcholením celého týždňa bol Deň bez áut. Našou úlohou teda bolo prísť do školy v daný deň ekologicky, čo sa nám podarilo splniť na 90%. Potešili nás aj výsledky krátkej ankety , na základe ktorej sme zistili ,že bežne chodí autom do školy 30 % z opýtaných , no v Deň bez áut to bolo o 20% menej. To svedčí o tom ,že nám nie je naša Zem ľahostajná a že nám záleží na čistom ovzduší.
Čistenie lesa
V jeseni sa žiaci 6.,7. a 8. ročníka zúčastnili v rámci Environmentálnej výchovy a Techniky na čistení lesa, ktorý sa nachádza hneď za školou. Lesné porasty zbavili neporiadku, ktorý tam zanechali nezodpovední návštevníci lesa. Počas tohto čistenia si uvedomili, že tento neporiadok poškodzuje životné prostredie a odpad nepatrí do lesa. Odchádzali sme s dobrým pocitom, že sme urobili niečo užitočné.
Chránené rastliny a živočíchy
Žiaci ôsmeho ročníka vypracovali v rámci Environmentálnej výchovy projekty o jednotlivých chránených rastlinách a živočíchoch a následne ich odprezentovali pred triedou. Uvedomili si, že úlohou nás všetkých je prispievať k ochrane chránených druhov, aby nevyhynuli.
Vtáčie búdky a zimné prikrmovanie
Počas zimy nastalo pre mnohé zvieratá a vtáčiky dlhé nehostinné obdobie a tak sme sa rozhodli pomôcť vtákom. Najprv žiaci 6.ročníka na výtvarnej výchove vytvárali námety na vtáčie búdky a ôsmaci dokonca zhotovili búdky z odpadového materiálu. Na krúžku Envirko žiaci 5. a 6.roč. zhotovili 2 kŕmidlá, priniesli pre vtáčatá zimnú stravu a spoločne vytvorili plagát na tému Vtáky v zime, na ktorom vyobrazili tie vtáčiky, ktoré u nás prezimujú. Okrem toho žiaci zhotovili drevené vtáčie búdky a kŕmidlá, ktoré spolu za pomoci pána školníka rozmiestnili v areáli školy.
Sadenie stromčekov
Jar je dobrým obdobím na sadenie a tak sme sa rozhodli ,že sa pokúsime založiť ovocný sad na školskom pozemku a posadíme zopár stromčekov a kríkov. Sadeniu stromčekov predchádzala príprava pôdy na sadenie a tej sa ujali žiaci 8. a 7.ročníka. Pán školník pokosil vybrané miesto na pozemku, ôsmaci pozbierali konáre a pohrabali pokosenú trávu a siedmaci vykopali jamy. Tak sme dňa 12.4. mohli pristúpiť k samotnému sadeniu, ktorého sa zúčastnili žiaci I. a II. stupňa. Žiaci 7.A si pripravili zopár informácii o ovocných stromoch a o ich starostlivosti počas roka, ktoré predniesli pred žiakmi prvého stupňa, ktorí sadili ovocné stromy. Žiaci 5., 6. a 7.roč. následne posadili ovocné kríky. Celkovo sme vysadili 1ks jabloň Gloster 1ks hruška „Williamsová“, 1ks Agát biely, 10ks ostružiny malinovej a 5 ks ríbezle červenej. O nové stromčeky a kríky sa budeme starať, lebo vieme, že na to, aby strom zarodil a začal prinášať prvé ovocie, je potrebné sa mu venovať a vytvárať podmienky na jeho správny rast a vývin.
Triedim odpad, chránim Zem!
Dňa 16.4.2019 sa žiaci 9.A zúčastnili rovesníckeho vzdelávania na prvom stupni. Jednu vyučovaciu hodinu učili žiakov 1.A triediť odpad. Názorne im ukázali a vysvetlili separáciu komunálneho odpadu a význam recyklácie pre ochranu životného prostredia. Prostredníctvom rozprávky a edukačných aktivít ich naučili triediť odpad do zberných nádob. Prváci boli veľmi pozorní a šikovní pri všetkých činnostiach a preto veríme, že získali cenné poznatky, ktoré prispejú k zmenšeniu množstva odpadu a zvýši sa miera separácie.
Ôsmaci učia škôlkarov sadiť muškáty
Muškáty sú vždy vďačnou voľbou: bohato kvitnú počas celého leta, sú pestovateľsky nenáročné a veľmi dobre sa rozmnožujú odrezkami. Preto sa žiaci 8.A podujali navštíviť materskú školu v obci a v rámci rovesníckeho vzdelávania naučiť deti sadiť odrezky muškátov a oboznámiť ich so starostlivosťou o kvety. V úvode škôlkari poskladali puzzle, pozreli si prezentáciu o sadení odrezkov a potom sme sa presunuli na školský dvor , kde po názornej ukážke si deti s pomocou ôsmakov vyskúšali samé zasadiť odrezok muškátu. Táto aktivita sa škôlkarom veľmi páčila a žiakom ôsmeho ročníka čas strávený s deťmi materskej školy priniesol nové skúsenosti, ale aj poznanie, že práca s deťmi je náročná a zodpovedná.
Jarná úprava areálu
Naši žiaci sa aktívne zapojili do úpravy okolia školy po zimnom období. Spoločne v areáli školy urobili jarnú brigádu, ktorou skrášlili vonkajší areál školy: vyhrabali lístie, pozametali chodníky, pozbierali konáre a odpadky. Odmenou pre nás všetkých bude čisté a pekné okolie školy, v ktorom trávime svoj učebný i voľný čas.
Ochrana životného prostredia
Pri príležitosti dňa životného prostredia sa na našej škole uskutočnilo viacero aktivít zameraných na ochranu životného prostredia : žiaci 5.A, 6.A a 7.A po spoločnej diskusii vypracovali projekty o tom, ako by mohli prispieť k ochrane životného prostredia , v rámci predmetu slovenský jazyk žiak Peter Gavula vytvoril komiks s názvom: Paťko a Radko recyklujú . Dôležité však nie je len diskutovať, ale aj niečo urobiť pre zlepšenie stavu okolia, v ktorom žijeme a preto sme sa všetci zapojili do úpravy nášho areálu.
Vybudovanie kompostoviska
V rámci projektu Zelená škola sme sa na hodinách environmentálnej výchovy a výtvarnej výchovy zamerali na aktivity súvisiace s vytvorením kompostoviska v školskom areáli. Žiaci použili svoju fantáziu a vytvorili výtvarné návrhy a prezentácie, ktoré boli vyhodnotené a ocenené. V školskej záhrade sme vybrali vhodné miesto na vybudovanie kompostoviska, ktoré sme následne zhotovili z dostupných prírodných odpadových materiálov. Kompostovisko bude slúžiť na biologický a prírodný odpad z areálu Základnej školy a školskej jedálne. Tešíme sa, že vybudovaním kompostoviska získame kvalitné hnojivo pre naše rastlinky a znížime množstvo odpadového materiálu. Prispejeme tak k ochrane životného prostredia a pomôžeme našej Zemi.
Deduškove biodžúsy
V rámci projektu „Zelená škola“, zorganizovali žiaci a učitelia 1. stupňa dňa 26. septembra 2019 akciu s názvom: „Deduškove biodžúsy“.
Výroba čerstvých štiav z ovocia a zeleniny a ich liečebné účinky nie sú nijakou novinkou. Je známe, že čerstvé ovocné a zeleninové šťavy upevňujú imunitný systém a dodávajú telu energiu. Ich prostredníctvom možno získať množstvo vitamínov a minerálov. Deti si mohli vyskúšať rôzne formy výroby ovocných štiav - pomocou lisovania, pasírovania a odšťavovania z ovocia, ktoré si vypestovali doma alebo v školskej záhrade. Pomocou internetu vyhľadávali recepty na výrobu domácich sirupov , ovocných štiav a džúsov, ktoré potom na základe vlastného spracovania prezentovali pred starými rodičmi a učiteľmi. Na túto akciu sme pozvali aj starých rodičov a odborníkov z oblasti záhradníctva a ovocinárstva, ktorí nám ukázali spôsoby spracovania ovocia v domácnosti a využitie rôznych strojov a zariadení pri výrobe ovocných štiav. Na záver akcie sme ochutnali čerstvo vyrobené ovocné šťavy a koláčiky z kuchyne našich starých mám.
Európsky týždeň mobility
Dňa 22. septembra 2019 žiaci a učitelia ZŠ v Jovse svojimi aktivitami podporili „Európsky týždeň mobility“. Týmto podujatím vyzdvihli myšlienku ochrany životného prostredia, ako aj výhody zdravého životného štýlu. Podujatím sme motivovali deti k využívaniu pešej chôdze, cyklistiky a verejnej hromadnej dopravy. Deti na bicykloch a kolobežkách informovali verejnosť obce o tomto podujatí. V rámci osvety zdravého životného štýlu a záchrany našej planéty navštívili aj deti v miestnej Materskej škole. Potom pomocou vlastnoručne vyrobeného plagátu pozdravili cestujúcich na autobusovej zastávke a podporili ich k využívaniu verejnej dopravy rozdávaním pečiatok s motívom ekologických dopravných prostriedkov.
Zber žaluďov a šípok
Krásne jesenné počasie sme využili na vychádzku, počas ktorej sme zbierali žalude a šípky. Tie neskôr v zime použijeme na prikrmovanie lesnej zveri. Prikrmovanie chráni mladé stromčeky pred ohrýzaním a lúpaním a pomáha zvieratám prežiť kritické zimné obdobie.
Liečivá sila byliniek
Bylinky a rastlinky, ktoré liečia, sú všade okolo nás. Len ich treba poznať a vedieť na čo nám slúžia. Členovia krúžku Envirko priniesli nasušené bylinky, o ktorých sme spoločne hľadali informácie. Taktiež sme mali možnosť bylinky ovoňať. Na záver sme si pripravili bylinkový čaj z harmančeka, ktorý nám všetkým veľmi chutil a vytvorili sme v škole "bylinkový kútik", ktorý poslúži pri výučbe prírodovedných predmetov.
Chránené rastliny a živočíchy v CHKO Vihorlat
Aj v tomto školskom roku sme sa so žiakmi ôsmeho ročníka na hodine Environmentálnej výchovy venovali chráneným rastlinám a živočíchom. Tentokrát sme sa zamerali výnimočne na flóru a faunu v CHKO Vihorlat. Spoločne sme vytvorili plagát o jednotlivých chránených živočíchoch a rastlinách, ktoré sa náchádzajú v CHKO. Táto aktivita bola pre nás obohatením a prispela k rozšíreniu vedomostí.
"Kvetinové menovky"
Jednou z aktivít, ktorú sme si v rámci EAP stanovili, bolo vytvorenie menoviek ku kvetom, ktoré sa nachádzajú v budove školy. Túto úlohu sme hravo zvládli vďaka rôznym knihám a obrázovej aplikácii na identifikáciu rastlín - PlantNet. Teraz už poznáme kvety, ktoré skrášľujú naše triedy a chodby. Tak sa môžeme o jednotlivé rastliny lepšie starať.
Vtáčie búdky a prikrmovanie
Príchodom jesene a zimy sa pri ľudských obydliach objavujú vtáky, ktoré skúšajú v blízkosti ľudí nájsť potravu a bezpečný úkryt pred nepriazňou počasia a predátormi. Preto sme sa rozhodli pomôcť vtáctvu prežiť toto náročné obdobie. Mladší žiaci v školskom klube vytvorili z prírodného materiálu vtáčie búdky, ktorými sme ozdobili interiér školy. Starší žiaci zhotovili vlastnoručne vtáčie búdky a krmidlá a priniesli potravu. Prikrmovaním pomôžeme najmä počas dní s mrazmi, poľadovicou či vysokou snehovou prikrývkou. Odmenou za pomoc nám bude pestrý život a vtáčí ruch na kŕmidle.
Eko-kódex
V mesiaci január sa členovia kolégia Zelenej školy podieľali na tvorbe nášho eko – kódexu. Čo to vlastne eko – kódex je? Je to umelecké znázornenie hodnôt našej školy, ktoré sa budeme snažiť dodržiavať. Keďže zameraním našej školy v projekte Zelená škola je Ochrana prírody a zelene, náš eko – kódex dostal formu slnka, na ktorého lúčoch sú napísané naše hodnoty, za ktoré sme zvolili nasledovné:
- Staráme sa o čistotu okolia školy
- Vysádzame nové stromčeky a kvety
- Prírodu len pozorujeme a neničíme
- Biologický odpad uskladňujeme na kompostovisku
- Zhotovujeme vtáčie búdky
- Staráme sa o vtáctvo počas zimných mesiacov
- Nepoužívame chemické postreky
- Recyklujeme a tak chránime prírodu
- Zbierame, sušíme bylinky a pripravujeme bylinkové čaje
- Staráme sa o zeleň v triedach a na chodbách školy
Veríme, že tieto hodnoty sa stanú prirodzenými nielen pre každého žiaka, učiteľa či zamestnanca školy, ale aj pre čo najširšiu verejnosť.
Deň Zeme trochu inak
Pre súčasnú situáciu s ochorením COVID 19 sme nemohli v tento významný deň uskutočniť aktivity, ktoré sme mali naplánované. Deň Zeme je pritom najznámejší a najpopulárnejší spomedzi medzinárodných dní s environmentálnym zameraním. Cieľom tohto dňa je upozorniť ľudí na problémy životného prostredia. Pripomenúť si našu závislosť na zemských zdrojoch, ktoré nie sú nevyčerpateľné. Naši šikovní žiaci však na tento deň nezabudli. Pomáhali rodičom s prácami na záhrade a okolo domu a aspoň takouto individuálnou formou si podstatu tohto dňa pripomenuli.
Zber
V čase, keď zem prikryje vysoká snehová perina, je prikrmovanie lesnej zveri veľmi dôležité. Práve preto sme v mesiaci október zorganizovali zber žaluďov a gaštanov, ktoré sme následne odovzdali Vojenským lesom a majetkom v Kamenici nad Cirochou a Poľovníckemu združeniu Vihorlat. Aj toto je dôkaz, že myslíme a konáme v súlade s environmentálnym zameraním našej Zelenej školy.
Najlepší zberači boli: Dominik Pirč (44 kg), Tomáš Šafín (44 kg), Hubert Gavula (31 kg), Laura Čižmárová (31 kg), Sabína Šeptáková (20 kg), súrodenci Topoľanovci (19 kg).
Ďakujeme všetkým zúčastneným.
Čistenie okrajovej časti lesa
Aj tento školský rok sme sa spolu so žiakmi rozhodli, že pomôžeme lesu a zbavíme ho odpadkov, pretože odpadkami škodíme nielen sebe, ale aj prirodzeným obyvateľom lesa .
Sadenie stromčekov a kríkov
Jeseň je ideálny čas na sadenie stromčekov, čo sme využili spolu so žiakmi a pustili sme sa do práce. Vysadili sme nové kríky malín, josty, čiernych, bielych a červených ríbezlí, presadili sme ovocné stromy. Náš ovocný sad znova ožíva , čo nás nesmierne teší .
Úprava a estetizácia záhonov
Jednou z aktivít v našom EAP bola obnova kvetinových záhonov, ktorú sa nám spolu so žiakmi, učiteľmi a nepedagogickými zamestnancami školy podarilo splniť ešte predtým, než sme prešli na dištančnú formu výučby z dôvodu pandemických opatrení. Naša práca spočívala v okopávaní, vyplievaní starších kvetinových záhonov a výsadbe nových okrasných kvetín- levandule a okrasných stromčekov. Táto aktivita nás naučila vnímať prirodzenú krásu prostredia.
Vtáky v zime- prikrmovanie
Napriek pandémii a dištančnému vzdelávaniu sa nám podarilo splniť túto aktivitu z nášho EAP a v domácom prostredí sme vytvorili rôzne príkrmy, kŕmidlá a vtáčie búdky, dokonca aj netradičný vianočný stromček pre vtáčiky. Uvedomujeme si, že vtáčiky si zo začiatku zimy dokážu poradiť samy, no vo veľkých mrazoch a v snehu už ale tak ľahko potravu nenájdu a často sú odkázané na domáce kŕmidlá. Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do tejto aktivity a vytvorili veľmi pekné pochúťky pre vtáčiky. Veď posúďte sami .........
Sadenie stromčekov a beseda s ovocinárom
Jednou z úloh v našom EAP je vytvorenie ovocného sadu, ale nakoľko žiaci neboli v škole od 26.10.2020, tak po návrate do školy sme si všimli, že nie všetko, čo sme zasadili, sa ujalo a prežilo. Preto sme sa rozhodli presadiť ovocné kríky, stromčeky a zasadiť nové ovocné stromy: čerešňu a dve slivky. Vybrali sme teda nové miesto na pozemku, ktoré nám pán školník pokosil a pustili sme sa do práce. Tejto úlohy sa zhostili žiaci druhého stupňa, ktorí usilovne pripravovali pôdu, vykopali jamy a stromčeky a kríky zasadili. Následne sme mali besedu s ovocinárom, p. Jurom, ktorý nás oboznámil so starostlivosťou o ovocné stromy.
Aktivita : „Daruj kvet svojej škole.“
V rámci Dňa Zeme sa konala na našej škole veľmi pekná aktivita Daruj kvet svojej škole . Do tejto aktivity sa zapojili všetky ročníky od 1. po 9. . Úlohou bolo priniesť buď izbovú alebo vonkajšiu rastlinku . Prinesené kvety sme vystavili najprv na chodbe, kde si ich žiaci mohli prezrieť. Následne sme rastlinky určené do exteriéru zasadili a izbové kvety si žiaci vzali do svojich tried , kde im budú skrášľovať interiér a budú sa o nich starať . Celkovo žiaci priniesli 39 izbových rastlín, 12 vonkajších rastlín , ktoré sme vysadili do skalky, 8 kvetov- väčšinou petúnie ,ktoré pani upratovačka zasadila do kvetináčov pred vchod do školy a 5 stromčekov – tují , zasadili žiaci 8. a 9. ročníka. Ďakujeme rodičom , že prispeli kvetinovým darom a pomohli nám skrášliť si našu školu a okolie .
Bezpečne a zdravo ekologickou dopravou
V rámci Európskeho týždňa mobility , ktorý sa konal od 16.9 do 22.9.2021 sme na našej škole zrealizovali zopár aktivít medzi ,ktoré patrí beseda v rámci tried o ekológii v doprave, kvíz o doprave , pracovné listy zamerané na dopravnú výchovu . Žiaci druhého stupňa vyrábali dopravné prostriedky ,ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Vytvorili rôzne kolobežky, skateboardy a žiakom deviateho ročníka sa podarilo zostrojiť bicykel. Ďakujeme všetkým ,ktorí sa zapojili do tejto akcie.
Jesenná úprava areálu školy
Blíži sa zima a tak sa naši žiaci zapojili do úpravy okolia školy. V rámci technickej a environmentálnej výchovy pozametali chodníky a ihriská , hrabali lístie , orezávali kríky a zbierali konáre. Tešíme sa , že naše okolie ,v ktorom trávime svoj voľný , ale aj vzdelávací čas je aj vďaka našej práci pekné a upravené.
Vyčistime si les
Aj v tomto školskom roku sme sa rozhodli pomôcť lesu a zbaviť ho odpadkov. Ostali sme veľmi prekvapení ,koľko odpadu sme v lese našli a sme radi , že sme urobili niečo užitočné pre prírodu.
Prikrmovanie a strom hojnosti pre vtáčiky
Počas zimných mesiacov sa snažíme pomáhať vtáčikom a to tak, že kontrolujeme a dopĺňame kŕmitká a vtáčie búdky .Podarilo sa nám pripraviť pre vtáčiky prekvapenie v podobe stromu hojnosti , na ktorý sme povešali vytvorené príkrmy. Uvedomujeme si , že prikrmovanie je dôležitou pomocou pre vtáčiky, ktoré sa nám odvďačia svojím spevom a v lete zberom nepríjemného hmyzu.
Ekokódex a anketa
Žiaci 9.A , ktorí sú zároveň členmi kolégia, vytvorili veľký anketový lístok , aby sme spoločne zistili , ako sa nám všetkým darilo plniť náš Ekokódex- teda pravidlá , podľa ktorých sa naši žiaci majú správať nielen v škole ,ale aj doma. S výsledkami ankety sme spokojní.
Určovanie veku stromov
Pod kôrou stromu je drevo, ktoré je tvorené množstvom vrstiev. Tieto vrstvy sa nazývajú letokruhy. Vek stromu sa dá zistiť spočítaním týchto letokruhov na priečnom reze kmeňa. Ale my sme sa na hodine environmentálnej výchovy naučili určiť vek stromu bez toho , aby sme ho museli zrezať a to jednoduchým výpočtom . Odmerali sme obvod stromu meter nad zemou a vydelili číslom 2,5.
Frontáž kôry a listov stromov
Pri spoznávaní stromov v našom školskom areáli sme si urobili odtlačky kôry a listov do zošita. Aj týmto spôsobom sme rozvíjali naše environmentálne povedomie.
Sadenie byliniek- rovesnícke vyučovanie
Žiaci 9.ročníka sa v rámci environmentálnej výchovy zhostili úlohy rovesníckeho vzdelávania a predstavili siedmakom známe druhy byliniek . Oboznámili ich s charakteristikou jednotlivých byliniek ako je bazalka, oregano,tymián, pažitka, majorán, žerucha, kôpor a následne spoločne posadili jednotlivé bylinky, o ktoré sa budú siedmaci starať .
Pro environmentálna výučba
Pro environmentálna výučba prenáša témy týkajúce sa životného prostredia zaujímavou formou do vyučovania. Zameriava sa hlavne na vplyv človeka na prostredie v ktorom žije. Preto sme sa snažili , aby si žiaci cez aktivity uvedomili ako ovplyvňujú okolité prostredie , ako vplývajú svojou činnosťou na našu prírodu. Na prvom stupni a v ŠKD sa žiaci hlavne zážitkovou formou oboznámili s témami: 1.roč.: Jarné kvety , Vtáčie hniezdo 2.roč. : Včelie spoločenstvo, Mravce, 3.roč.: Liečivé bylinky, poznávanie listov, 4.roč.: Listnaté a ihličnaté stromy, ŠKD:Jarné kvety , Prichádza jar. Na druhom stupni na hodinách geografie zisťovali pôvod rastlín v interiéri , na hodinách anglického jazyka sa rozprávali o znečisťovaní životného prostredia.
Východ čistí Zem
22.apríla si každoročne pripomíname sviatok ,ktorý slávi naša planéta a je ním Deň Zeme. Pri tejto príležitosti sa žiaci druhého stupňa zapojili do výzvy VychodCistiZem2 a spoločne vyzbierali 13 vriec odpadu v neďalekom okolí, čím poukázali, že im príroda nie je ľahostajná a že im záleží na našej obci a životnom prostredí , v ktorom žijeme.
Prírodná lekáreň
Žiaci piateho ročníka na hodine biológie v rámci učiva o lúčnych rastlinách vytvorili spoločne projekt pod názvom Prírodná lekáreň , ktorý bol zameraný na liečivé rastliny rastúce na lúkach . Každý žiak dostal jednu bylinku a k nej mal vyhľadať v encyklopédiách potrebné informácie – časť ,ktorá sa zbiera a praktické využitie a následne ich odprezentovať pred ostatnými spolužiakmi. Naučili sme sa , že lieky nemáme len z lekárne ,ale aj priamo z prírody.
Deň Zeme
Pri príležitosti „Dňa Zeme“ sa už tradične aj naši žiaci od prvého po deviaty ročník zapojili do upratovania areálu školy. Okrem vyzbieraných odpadkov , vypleli skalky a záhony pri škole, upravili už vysadené stromčeky , pozametali chodníky, pozbierali konáre a vyhrabali lístie, dokonca zrevitalizovali aj kompostovisko, vďaka ktorému môžu sledovať ako sa rozkladá a recykluje biologický odpad a ako z neho vzniká hnojivo na zlepšenie pôdy. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili tejto brigády a tak prispeli ku skrášleniu okolia našej školy.
Beseda s pracovníkmi CHKO Vihorlat
Tento týždeň sa na našej škole uskutočnila beseda s pracovníkmi CHKO Vihorlat . Na tejto besede sa zúčastnili žiaci 4. až 9. ročníka . V úvode ochranári pustili film o rastlinách a živočíchov žijúcich v lese ,potom nám cez fotky urobené priamo v prírode ukázali živočíchy a rastliny , ktoré môžeme vidieť v našej chránenej krajinnej oblasti a porozprávali nám o jednotlivých živočíchoch a rastlinách . Následne si žiaci odskúšali svoje zručnosti a kooperáciu pri skladaní puzzle . Žiakom sa táto beseda veľmi páčila, bola poučná a spoznali nové rastliny a živočíchy žijúce v CHKO Vihorlat .